Hlavní strana » Tipy na výlety » Tip na túru: Twelve Bens

Tip na túru: Twelve Bens

21. 06. 2007 | Katekat | 11976 přečtení | počet komentářů: 2

Ať budete nazývat křemencové pohoří v oblasti Connemara Twelve Bens nebo Twelve Pins, vězte, že se jedná o jedny z nejpopulárnějších vyzývavých hor v Irsku.
Přestože nejvyšší hora Benbaun (irsky: Binn Bhán) měří pouhých 729 m, najdeme zde atraktivní výstupy a sestupy díky startu od nuly.

Ve skutečnosti se neví, které z těch vrcholků patří mezi oněch dvanáct vyvolených a to i přesto, že slovník wikipedia udává jejich jména.

V horách je možno podniknout několik velmi atraktivních túr, já vám zde nabídnu dvě zcela odlišné túry. Jedno mají ale obě společné, poskytují nezapomenutelné výhledy do okolí.

Túra č.1: Garraun, Garraun SE Top, Benchoona, Altnagaighera

Že tyto vrcholy patří do pohoří Twelve Bens je poněkud matoucí. Jedná se spíše vrcholy, které nenesou společné označení a prostě spadají pod oblast Twelve Bens. Pro rozlišení se někdy uvádí pojem Northern Bens. Z těchto vrcholků se nabízejí nádherné výhledy na okolní pohoří Mwelrea na severu, Twelve Bens na jihu a konečně východní Maumturks Mts.

délka: 10 km, převýšení: 620 m, čas: 4–5 hodin

Start (konec) je u kostela Creeragh Church s malým parkovištěm. Dojedeme k němu po silnici N59 směrem na Leenane a kousek za odbočkou na vedlejší silnici R344.

Půjdeme kousek po silnici směrem na Leenane dokud po levé straně neuvidíme pozůstatky původního kostela. Za ním vede prašná cesta, po které budeme pokračovat. Po naší pravé straně se před námi rýsují obrysy jezera Fee, podél kterého ještě chvilku půjdeme.

Před námi můžeme vidět chatu s okolním pozemkem, který je oplocený. Jedná se sice o soukromý pozemek, ale můžeme tudy projít brankou a vyjít na druhém konci. Nyní se nacházíme přímo u jezera a můžeme se kochat jeho nádhernou polohou a tiše závidět majiteli chaty. Pár metrů za brankou je potřeba se zhluboka nadechnout, podívat se nalevo a... ano, stoupat nahoru západně ve směru úhlopříčky do výšky 598 m na Garraun. Není to moc, ale je třeba si uvědomit, že stoupáme od nuly.

Po pár minutách příkrého stoupání se před námi objeví vrcholek, což nám dodá sebevědomí, které za chvilku ztratíme, neboť si uvědomíme, že to není ten pravý vrcholek, ale je tam ještě jeden. Až zdoláme i ten, jaké bude naše překvapení, že stále ještě nejsme na vrcholu. Ale už je to opravdu kousek.

Nahoře se můžeme odměnit nádherným výhledem na jezero ležící pod námi. To nejtěžší máme za sebou a teď můžeme mířit směrem na sever k dalšímu vrcholku : Benchoona ve výšce 580 m. Zde navrhuji přestávku, protože odtud jsou nejkrásnější výhledy z celé túry na výše jmenovaná pohoří a hlavně na nádherný Atlantik. Po posilnění se vydáme ke třetímu vrcholku této túry Altnagaighera s výškou 543 m. Můžeme se buď vrátit zpátky na Garraun anebo si cestu „zkrátit“ přímou cestou na JZ k vrcholu přímo před námi.

Zde se můžeme naposledy pokochat nezapomenutelnými výhledy a vyrazit na zpáteční cestu přes poslední vrcholek na této trase. V mapě není pojmenovaný, ale jedná se o Garraun SE Top ve výšce 556 m. Od něho již můžeme v dálce zahlédnout kostel a jdeme tedy přímo k němu směrem na východ. Cesta dolů je dost blátivá a je potřeba opatrnosti, protože zde hrozí pád po kluzkém povrchu.

Túra č. 2 : The Glencorbet Horseshoe

Túra okolo nejsevernějšího údolí Connemary zahrnující 4 vrcholy pohoří Twelve Bens včetně nejvyššího. Túra poskytuje nezapomenutelné výhledy na pohoří Twelve Bens, při výborné viditelnosti je možno zahlédnout Aran Islands, Clare Island a Mwelrea Mts.

 

délka: 16 km, převýšení: přes 1300 m, čas: 8–9 hodin

Výchozí bod se nachází kousek od silnice N 59, ze které se sjede na R 344. Z ní cca po 2 km odbočíme vpravo a dojedeme k mostu, za nímž se nachází parkovací plocha pro dvě, tři auta.

Po příjezdové silnici pokračujeme pár desítek metrů a odbočíme vlevo na kamenitou cestu, kterou dalších pár metrů sledujeme. V místě, kde opět začíná klesat se vydáme napravo a stoupáme vzhůru bažinatým terénem a kamenitými odkryvy na vrchol Benbaun (Maolan) do výšky 477m. V jednom místě zde musíme překročit i plot.

Výstup není náročný, ale únavný díky své délce. Z travnatého vrcholu vidíme svůj další cíl a to skalnatý Benbrack ve výšce 582 m. Nyní nás čeká sestup do sedla a následný výstup skalnatým terénem na první ze čtyř cílů naší túry. Opět nás čeká překračování plotu, ale při troše štěstí trefíme místo, kde je plot poškozen a my ho můžeme bez problému přejít. Objevíme stopu, později zjistíme, že se jedná o vyschlý potok.

Cestou můžeme zahlédnout pozůstatky mrtvých ovcí, což není zrovna příjemný pohled. Z vrcholu Benbrack je nádherný výhled jako i z ostatních vrcholů. Určitě je dobré dát si energetickou tyčinku, ovoce a obléknout si jednu vrstvu navíc, protože nás čeká mírný sestup jihozápadně do údolí Maumnascalpa, kde to pěkně fouká. Zato při výstupu na Muckanaght (654 m) stačí za mírného počasí pouze funkční prádlo a větruodolná bunda, protože se příjemně zapotíme.

Výstup je náročný a prudký, nejbezpečnější je na jeho západní straně, v druhé polovině vrcholu je potřeba velké opatrnosti, stačí špatný krok a pád dolů je nevyhnutelný. Výstup stojí za vydanou energii a zdolání druhého vrcholu nám dodá patřičné sebevědomí, i když padneme únavou na záda. Opět nádherný výhled po okolí, samozřejmě za dobrého počasí.

Jako i výstup nás teď čeká strmý sestup směrem na jihovýchod, kde se chytíme stopy. Dolů to jde přece jenom rychleji. Kolena přesto dostávají zabrat, zde jsou hůlky nedocenitelným pomocníkem.

Po sestupu už se znatelnou únavou vystoupáme na třetí z vrcholů Benfree (638 m), odkud je to na nejvyšší vrchol kousek a tady víme, že už nám to příliš energie neubere.

Poslední výstup na nejvyšší vrchol, Benbaun ve výšce (729 m), je nejméně náročný ze všech předchozích. Je zde velmi znát eroze a poškození turisty, což si následně uvědomujeme při sestupu dolů. Sestup dolů je nekonečná chůze po kamenech a je dost únavný vzhledem k tomu, co všechno máme za sebou. Po vytrvalém klesání konečně dojdeme k první usedlosti, příbytek pro ovce, za kterým pokračuje příjezdová cesta, po níž se dostaneme zpátky k výchozímu bodu.

Sestup se dá usnadnit, pokud se vydáme bahnitým terénem severovýchodně k vrcholu Knockpasheemore a od něho pokračujeme na severozápad k polní cestě, kterou již můžeme z dálky vidět.

Katekat

počet komentářů: 2 | přidat komentář


Uživatelský účet

   Registrace

Zapomněli jste heslo?

Soukromá inzerce

poptávka různé
Akordeonistka hledá kapelu z Prahy ci blizkého okoli hrajici...

poptávka různé
Ahoj, chtěla jsem se zeptat, zda-li jste někdo v Irsku se...

nabídka bydlení
Ahoj,hledám pronájem pokoje někde kolem Waterfordu.děkuji Ji...

Diskusní fórum

22.01. - Springfiedcrewmas sive.net
Hezky Den Preji.

Mam pro vas nove informace ohledne dalsich ...

28.12. - Chceme se přestěhovat...
dobry den potřebovala bych poradit - Muj maže bydli v Irsku a pracuje pul ...

19.12. - Seznamka / Zoznamka
Originál vložil(a): Sandra Honsová

Zdravím všechny poziti...

01.11. - Zdravotní pojištění
Dobry den poradi mi nekdo s invalidnim duchodem z irska?Pracovala jsem tam 9 ...

20.09. - Springfiedcrewmas sive.net
Zdravicko. 29. zari se kona Hip Hopova party ve Voodoo Lounge Dublin.
...

19.09. - Springfiedcrewmas sive.net

Zdravim vsechny priznivce elektronicke muziky zijici v Dublinu a Ir...


Copyright © Martin Loužecký, 2009—  |  O stránkách Irsko Aktuálně