Hlavní strana » Rozhovory » Turismus – mohli bychom se od Irů učit

Turismus – mohli bychom se od Irů učit

16. 01. 2007 | Jana Strýčková | 22243 přečtení | počet komentářů: 7

Blanka Nekovářová pochází od Tábora a je jí 26 let. Vystudovala cestovní ruch, pracovala téměř 4 roky pro ČSA Airtours v Praze a před rokem a půl se rozhodla zkusit štěstí v Dublinu.V současné době pracuje pro jednu z největších soukromých incomingových cestovních kanceláří.

Blanko, jaké byly vaše začátky a proč jste si vlastně vybrala Irsko?

Vystudovala jsem Vyšší odbornou školu cestovního ruchu a téměř 4 roky jsem pracovala pro ČSA Airtours a pak pár měsíců v jiné cestovní kanceláři. Nějak jsem ale cítila, že to není ono a s partnerem jsme se rozhodli pro změnu.

Irsko jsem si vybrala kvůli angličtině a hlavně se mě zdálo, že Anglie je taková přelidněná, že tam jezdí příliš mnoho lidí a já jsem chtěla něco klidnějšího. Po příjezdu jsem pracovala chvilku jako au-pair, což je zkušenost, kterou bych nikomu nedoporučila…alespoň ne v mých letech (směje se). Ale měla jsem čas se rozkoukat a zjistit, jak to tady chodí. Hledala jsem si přitom práci ve svém oboru.

Jakým způsobem jste práci hledala a co vám nejvíce pomohlo?

Cestovní ruch je trochu jiný typ práce, jiný obor. Zaregistrovala jsem se u několika agentur, ale nespoléhala jsem na to. Na internetu jsem si našla různé cestovní kanceláře a pak jsem jim posílala CV. Životopis jsem vždy přizpůsobila podle toho, jaká to byla cestovní kancelář, o jakou práci přesně šlo.

Životopisy jsem posílala mailem a pak jsem telefonicky kontrolovala, zda jim CV došlo a zda někoho hledají. Prostě na sebe upozornit. Nemyslím, že jsem přehnaně sebevědomá, ale u interview musí člověk ukázat, co umí, co může konkrétní firmě nabídnout. Je potřeba se dobře prezentovat. No a samozřejmě angličtina, ta pomůže hodně.

Můžete nám říct něco o firmě, kde pracujete?

Společnost Abbey Tours zaměstnává asi čtyřicet lidí na plný úvazek a dalších dvacet až třicet v sezónním období. Stěžejní oblast přílivu turistů je z Francie, Německa a Itálie a ještě z Ameriky. Já pracuji na oddělení, které má na starost Skandinávii a Británii. Preferenčně hledali někoho, kdo umí nějaký skandinávský jazyk ale nakonec mi nejvíce k získání práce pomohly zkušenosti a praxe v oboru a dobrá znalost angličtiny. Pro Skandinávce to není žádná bariéra, oni všichni umí anglicky velmi dobře.

Jaká je vaše náplň práce?

Pracuji na oddělení se dvěmi Švédkami. Zařizuji veškerý program pro turisty ze skandinávských zemí a z Británie. Nezařizuji letenky. Sháním naopak ubytování v hotelech, konferenční místnosti pro obchodní jednání, chystám program apod. Jsem v kontaktu s cestovními kancelářemi v zahraničí, ne přímo s klienty. Jedná se hlavně o komunikaci přes email, telefon.

Během dne se domlouvám s hotely v Irsku, kontaktuji cestovní kanceláře ve Skandinávii o průběhu příprav, do 24 hodin bychom měli mít vše zajištěné a potvrzené, takže občas to je práce pod stresem. Například mě zavolá cestovní kancelář z Helsinek, že mají skupinu 20 lidí, kteří přijedou do Dublinu na týdenní obchodní jednání. Zajistím jim tedy hotel, konferenční místnosti, večeře v restauracích, další program. Někdy mají hodně přehnané požadavky, např. nedávno chtěla skupina 80 švédských turistů objednat třicet koňských kočárů na převoz z hotelu na O'Connell street k Trinity College, kde měli zajištěnou večeři (což je asi deset minut chůze).

A jak to dopadlo?

Nám to přišlo jako dost nereálné, ale bylo vidět, že se cítí hodně „VIP". Aby bylo vidět, že mají peníze, zajistili jsme jim místo kočárů s koňmi raději limuzíny. Cestu si nakonec prodloužili a projeli si v nich celé centrum města.

Pracovala jste v cestovní kanceláři jak v ČR, tak i v Irsku. Jaké jsou rozdíly, kde se vám pracuje lépe?

Co mě překvapilo, je rychlost jednání. U nás zavoláte do hotelu a zhruba během dvou hodin máte vše potvrzené. Tady je to horší, spolupráce s hotely je těžší. Irové jsou trochu laxnější. Ale na druhou stranu v současné době pracuje v hotelech už spousta cizinců, takže ti mají na Iry dobrý vliv. (smějeme se obě).

Finančně je to lepší než v Čechách, ale ani tady to není nijak extra placená práce…nástupní platy se pohybují kolem 20 až 25 tisíc ročně, pak záleží na praxi, zkušenostech. Jinak máme firemní výhody jako noci v hotelech apod. Musíme vědět, co prodáváme, takže se občas jezdíme podívat do hotelů a restaurací, většinou nás tam pozvou na večeři, je to pro ně vlastně reklama.

Jinak co se mě tady opravdu líbí, je přístup zaměstnavatelů. Dali mě hned od začátku vědět, že chtějí, abych se cítila dobře a dělala práci, která mě baví. Nechávají mi velké pole působnosti dělat práci svým stylem, svým tempem. Za práci mi poděkují, pochválí. To se mi v ČR stávalo zřídkakdy.

Co děláte ve volném čase, využíváte hojně hotelových nocí zdarma?

Ani ne, my s partnerem moc „hoteloví“ nejsme. Raději jezdíme někam do přírody, chodit po horách. Naposledy jsme byli na pár dní v Mourne Montains, malé hory - ale moc hezké. Leží na sever od Dublinu, kousek od města Dundalk.

Už jste zařizovala i něco pro české turisty?

Bohužel ne moc často. Naposledy jsme tu měli jsme skupinku asi 15 fanoušků, kteří se přijeli podívat na fotbalový zápas Česko x Irsko v Dublinu, ale to bylo jen na jednu,dvě noci. Pro Čechy je pořád Irsko drahé. Irům to připadá nepochopitelný, když děláme kalkulace, že se pořád tlačí na „low budget“. Hodně Čechů sem jezdí, ale spí v kempech nebo mobilních domech. Na to se naše cestovní kancelář nezaměřuje.

Dívala jsem se na internetové stránky s "nej" tipy turistických atrakcí v Dublinu a jednou z těch rad, kam si určitě zajít, je i hrad Malahide. Zahrady kolem hezké, ale z interiéru jsem byla zklamaná. Takových hradů je v ČR nepřeberně.

Vláda tady strašně propaguje a investuje nemalé částky do cestovního ruchu, umí vše velmi dobře prodat. Češi prodávají spíše jenom Prahu, ale o zbytku republiky zahraniční turisté nic moc neví. Propagovat Českou republiku ještě moc neumíme, to bychom se od Irů mohli učit. Tady je na každém rohu hotel, hostel, B and B a všechny fungují, prosperují. U nás je pár penzionů, ale lidi to snad ani moc nevyužívají.

A vaše plány do budoucnosti?

Nechceme tady zůstat věčně, ale žádný plán zatím nemáme. Zůstaneme tady, dokud nás to tu bude bavit. Doma se dá taky dělat spousta věcí.

Jana Strýčková

počet komentářů: 7 | přidat komentář


Uživatelský účet

   Registrace

Zapomněli jste heslo?

Soukromá inzerce

poptávka různé
Akordeonistka hledá kapelu z Prahy ci blizkého okoli hrajici...

poptávka různé
Ahoj, chtěla jsem se zeptat, zda-li jste někdo v Irsku se...

nabídka bydlení
Ahoj,hledám pronájem pokoje někde kolem Waterfordu.děkuji Ji...

Diskusní fórum

28.12. - Chceme se přestěhovat...
dobry den potřebovala bych poradit - Muj maže bydli v Irsku a pracuje pul ...

19.12. - Seznamka / Zoznamka
Originál vložil(a): Sandra Honsová

Zdravím všechny poziti...

01.11. - Zdravotní pojištění
Dobry den poradi mi nekdo s invalidnim duchodem z irska?Pracovala jsem tam 9 ...

20.09. - Springfiedcrewmas sive.net
Zdravicko. 29. zari se kona Hip Hopova party ve Voodoo Lounge Dublin.
...

19.09. - Springfiedcrewmas sive.net

Zdravim vsechny priznivce elektronicke muziky zijici v Dublinu a Ir...

05.07. - Naléhavě potřebujete peníze? M
Naléhavě potřebujete peníze? Můžeme vám pomoci!
Jste v současn...


Copyright © Martin Loužecký, 2009—  |  O stránkách Irsko Aktuálně