Hlavní strana » Aktuálně z Irska » Únorové novinky

Únorové novinky

05. 02. 2010 | Jana Strýčková | 5186 přečtení | počet komentářů: 1

Na to, že je teprve začátek měsíce, se toho již hodně událo. Od prvního února platí v Dublinském centru maximální povolená rychlost 30 km/hod. Městské úřady v Corku a Limericku zvažují, že tento limit zavedou v některých částech města také. Tři irské filmy byly nominovány na Oscara. Míra nezaměstnanosti opět stoupla, jen v lednu se přihlásilo na úřad práce dalších 13 300 osob. Dublinské letiště přečíslovalo odletové haly. Pokud se chystáte na dovolenou, zkontrolujte si pro jistotu, z kterého „gate“ odlétáte.

Limit 30 km/hod.

Doprava kolem řeky a v centru je tedy ještě pomalejší. Nebouří se jenom řidiči taxi ale asi každý, kdo musí přes centrum města jezdit. Řidiči si v diskuzích utahují sami ze sebe, jak jsou předjížděni "cyklisty, chodci, lidmi na vozíčku a labutěmi". Nepřirozená jízda třicítkou po rovné, volné cestě, jako je na obou stranách nábřeží řeky Liffey, způsobuje nejen stres všech řidičů ale hlavně podporuje neopatrné přecházení chodců i na místech ne k tomu určených. Pokuta 80 euro a dva trestné body za překročení rychlosti hrozí však jen řidičům.

Nezaměstnanost

Přestože Ministr financí Brian Lenihan prohlásil, že „nejhorší je za námi“, čísla tomu zatím neodpovídají. Výše nezaměstnanosti se v lednu vyšplhala na rekordních 12.7 %. Na podpoře je nyní téměř 437 tisíc lidí. V posledním měsíci přišlo nejvíce lidí o práci v oblasti Limericku a Corku. Podle průzkumu v Evropských zemí se nyní Irové řadí mezi nejvíce „pesimistické státy“.

Kultura

A nyní k Oscarům, teda zatím jenom k nominacím: „The Secret of Kells“ byl nominován za animované filmy, „Granny O’Grimm’s Sleeping Beauty“ a „The Door“ za nejlepší krátké filmy. Irský umělec Richard Baneham byl nominován za svou práci na speciálních efektech u filmu Avatar. Peter J.Devlin ze Severního Irska pak za hudbu k „Star Trek“.

První veřejný přenos trojrozměrného (3D) televizního vysílání v Evropě zprostředkovala poslední lednový den britská společnost Sky Broadcasting a to v Británii a v Irsku. Fotbalový zápas Anglické Premiere League mezi Arsenalem a Manchestrem United jste mohli sledovat s “3déčkovými brýlemi” i v Dublinu a kde jinde, než v Fagan’s - “lokálce” minulého předsedy vlády Bertieho Aherna.

Zdroj: Irish Independent, Breakingnews.ie, Newstalk radio

Jana Strýčková

počet komentářů: 1 | přidat komentář


Uživatelský účet

   Registrace

Zapomněli jste heslo?

Soukromá inzerce

poptávka různé
Akordeonistka hledá kapelu z Prahy ci blizkého okoli hrajici...

poptávka různé
Ahoj, chtěla jsem se zeptat, zda-li jste někdo v Irsku se...

nabídka bydlení
Ahoj,hledám pronájem pokoje někde kolem Waterfordu.děkuji Ji...

Diskusní fórum

22.01. - Springfiedcrewmas sive.net
Hezky Den Preji.

Mam pro vas nove informace ohledne dalsich ...

28.12. - Chceme se přestěhovat...
dobry den potřebovala bych poradit - Muj maže bydli v Irsku a pracuje pul ...

19.12. - Seznamka / Zoznamka
Originál vložil(a): Sandra Honsová

Zdravím všechny poziti...

01.11. - Zdravotní pojištění
Dobry den poradi mi nekdo s invalidnim duchodem z irska?Pracovala jsem tam 9 ...

20.09. - Springfiedcrewmas sive.net
Zdravicko. 29. zari se kona Hip Hopova party ve Voodoo Lounge Dublin.
...

19.09. - Springfiedcrewmas sive.net

Zdravim vsechny priznivce elektronicke muziky zijici v Dublinu a Ir...


Copyright © Martin Loužecký, 2009—  |  O stránkách Irsko Aktuálně