Hlavní strana » Kultura » V Praze proběhne v květnu první ročník festivalu irské kultury Irský Máj

V Praze proběhne v květnu první ročník festivalu irské kultury Irský Máj

11. 04. 2011 | Redakce Irsko Aktuálně | 6980 přečtení | počet komentářů: 0

Program festivalu, který se uskuteční ve dnech 6.–8. května v Divadle v Celetné, je připraven pro česky i anglicky mluvící diváky. Na své si přijdou milovníci hudby, tance, divadla i filmu, aktivnější návštěvníci festivalu se zúčastní seminářů irského tance a večer přijde na řadu osvěžení při živé hudbě ve dvou blízkých hospodách, kde bude podáváno irské pivo za zvýhodněnou cenu.

Tanec ovládne Celetnou zevnitř i z venčí

Festival zahájí živá socha irské tanečnice v Celetné ulici. Irský tanec bude možné vidět také během dalších představení v divadle, z nichž nejvýznamnější je moderovaná přehlídka irského tance a příbuzných stylů s názvem „Pod jednou střechou“. K vidění bude ryze tradiční tanec, ale i moderní autorské choreografie předních pražských tanečních skupin. Diváci se mohou těšit zejména na „utkání“ tanečnic step dancingu, sean nós a cloggingu, které bude součástí programu. V nabídce seminářů si své místo najdou začátečníci i pokročilí tanečníci – sobotní seminář bude věnován základním krokům, které následně účastníci použijí a zatančí si ceilí a setové tance, nedělní seminář potom nejstaršímu irskému stylu sean nós.

Hudba pronikne do všech koutů festivalu

Na festivalu vystoupí hudební skupiny Shannon a Jauvajs, kterou svým tancem doprovodí taneční skupina Coiscéim. Obě kapely působí na scéně irské hudby více než deset let a stále se těší přízni mnoha posluchačů v České republice i v zahraničí. Diváky tak čekají dva nezapomenutelné koncerty. Irská kultura je hudbou propletená skrz na skrz a hrát se tedy bude i mimo divadlo. V přípravě jsou večerní sessiony – setkání irských hudebníků v hospodách Caffrey´s a James Joyce´s.

76 minut beze slov

Ozdobou festivalu je filmová lahůdka Muž z Aranu (Man of Aran). Hraný dokument o náročném životě rodiny z Aranských ostrovů byl natočen zakladatelem moderního dokumentu Robertem J. Flahertym v roce 1934 a ještě téhož roku získal Mussoliniho pohár na filmovém festivalu v Benátkách. Film je v České republice obtížně dostupný, jde tedy o výjimečnou příležitost jej shlédnout.

Divadlo česky i anglicky

Součástí programu je divadelní hra současného irského dramatika Martina McDonagha – „Pan Polštář“. Speciálně pro festival vzniká dramatické zpracování povídky irského satirika Flanna O´Briena (vl.jm. Flann O´Nollan) z jeho novely „Řeči pro pláč“.

Pro anglicky mluvící diváky je připravena dramatizace slavného románu anglického spisovatele Charlese Dickense, která nese název „Twist it, Oliver“!

Třídenní festival pod záštitou velvyslance Irské republiky pořádá ve spolupráci s Divadlem v Celetné skupina irského tance Coiscéim.

Bližší informace o programu a účinkujících naleznete na www.irskymaj.cz.

Zdroj: www.irskymaj.cz

Redakce Irsko Aktuálně

počet komentářů: 0 | přidat komentář


Uživatelský účet

   Registrace

Zapomněli jste heslo?

Soukromá inzerce

poptávka různé
Akordeonistka hledá kapelu z Prahy ci blizkého okoli hrajici...

poptávka různé
Ahoj, chtěla jsem se zeptat, zda-li jste někdo v Irsku se...

nabídka bydlení
Ahoj,hledám pronájem pokoje někde kolem Waterfordu.děkuji Ji...

Diskusní fórum

22.01. - Springfiedcrewmas sive.net
Hezky Den Preji.

Mam pro vas nove informace ohledne dalsich ...

28.12. - Chceme se přestěhovat...
dobry den potřebovala bych poradit - Muj maže bydli v Irsku a pracuje pul ...

19.12. - Seznamka / Zoznamka
Originál vložil(a): Sandra Honsová

Zdravím všechny poziti...

01.11. - Zdravotní pojištění
Dobry den poradi mi nekdo s invalidnim duchodem z irska?Pracovala jsem tam 9 ...

20.09. - Springfiedcrewmas sive.net
Zdravicko. 29. zari se kona Hip Hopova party ve Voodoo Lounge Dublin.
...

19.09. - Springfiedcrewmas sive.net

Zdravim vsechny priznivce elektronicke muziky zijici v Dublinu a Ir...


Copyright © Martin Loužecký, 2009—  |  O stránkách Irsko Aktuálně