Hlavní strana » Rozhovory » V sobotu má člověk sedět u kávy a číst noviny aneb sobotní kafíčko s Petrem Mackem

V sobotu má člověk sedět u kávy a číst noviny aneb sobotní kafíčko s Petrem Mackem

19. 02. 2007 | Jana Strýčková | 9343 přečtení | počet komentářů: 8

Osmadvacetiletý Petr Macek, původem z Vysočiny, pracuje v Dublinu jako business consultant pro poradenskou firmu pracující ve finanční sféře. Má za sebou práci a studium v Austrálii, pracovní zkušenost pro velkou poradenskou firmu v Čechách a svou cestu do Dublinu si také dobře naplánoval. „Jsem střelec a dělám rychlá, ale uvážená rozhodnutí. Pokud člověk neriskuje, tak většinou moc nezíská“ říká o sobě.

Petře, vy jste vyjel původně do Austrálie. Jakým způsobem jste se dostal sem, do irského Dublinu?

„Vystudoval jsem v Čechách stavební inženýrství. Po škole v roce 2002 jsme se dohodli s několika kamarády, že před tím, než začneme seriózní zaměstnání, pojedeme do zahraničí získat mezinárodní zkušenost a zlepšit angličtinu. Austrálii jsme vybrali jako nejatraktivnější a zároveň pro budoucnost nejméně dostupnou lokalitu. V Austrálii jsem chodil na Business College, což je obdoba naší Vyšší odborné školy, pracoval a cestoval. Po roce jsem se zapsal na univerzitu a začal jsem studovat dvouleté postgraduální studium v oboru „Project management“. Půl roku před koncem studia jsme vstoupili do EU, a protože už jsem nebyl dva roky doma a cítil jsem potřebu být blíž k rodině, vrátil jsem se do Evropy, do Irska. Školu jsem dokončil a to v Paříži, kde měla australská škola „sesterskou pobočku“.

Irsko mě podvědomě lákalo, bez žádného zásadního důvodu, a protože jsem v Austrálii potkal hodně Irů, s několika jsem i sdílel byt, měl jsem i reference z první ruky. Nicméně jsem si dal podmínku, že chci pracovat v projektovém managementu a nejjednodušší bylo dostat se k němu ve stavebnictví. To mám vystudované, tedy mohl jsem aplikace podpořit terciérním vzděláním a částečně i praxí a hlavně v Irsku je poptávka po kvalifikovaných pracovnících na řídících postech veliká. Ubytování jsem si dopředu našel přes Daft (www.daft.ie) a štěstí jsem měl i při hledání práce, přes pracovní agenturu se mi podařilo sehnat zajímavou práci během jednoho týdne. Byla to zajímavě finančně ohodnocená pozice se služebním telefonem, počítačem, autem a co bylo nejdůležitější, splňovala mé jasné požadavky ohledně projektového managementu. Mojí pracovní náplní bylo mimo jiné plánování stavby po stránce časové, zásobování materiálem, hodnocení plnění plánu, dohlížení nad pracovními týmy nebo komunikace s dodavateli. Stavba byla celkem rozsáhlá, cca 300 domů. Přibližně po půl roce jsem začal mít názorové rozdíly s majitelem firmy a čím dál častěji jsem začal narážet na tvrdohlavost vedení a jejich negativní postoj k modernizaci na všech úrovních. Další negativní aspekt byl rutinní charakter projektu stavby, procesy se opakovaly a po určitém čase jsem poznal, ze pokud se chci profesně více rozvíjet, jediné řešení bude změna projektu nebo zaměstnání, kdy první řešení nepřipadalo v úvahu, jiný projekt se očekával až za přibližně rok.

Rozhodl jsem se vrátit do Čech, kde jsem získal zajímavou pozici ve velké poradenské firmě ve finanční sféře a tam jsem zůstal skoro dva roky. Práce mě bavila, velice zajímavé a zároveň náročné prostředí, skvělý kolektiv. Ale tím, že to byla velká firma, měla striktní politiku a pravidla, což pro mě znamenalo omezenou šanci postupu a pomalejší tempo profesního růstu.

Nicméně jsem si během těch několika pracovních zkušeností ujasnil své preference a priority ve směru dalšího profesního rozvoje. Práce na projektech mě baví, mají svůj začátek a konec, rychle se mění. Je to práce náročná, ale zároveň člověku hodně dá.

Dále jsem se rozhodl, že bych rád zůstal ve finanční sféře, je to určitě perspektivní a stabilní oblast. Další bod na mém žebříčku priorit byla velikost firmy, ve které bych rád v příštích několika letech pracoval. Rozhodl jsem se pro menší firmy, kde je obecně větší potenciál pro postup, horizontálně i vertikálně (pokud firma roste), a člověk má silnější pozici při rozhodování, jakou roli bude vykonávat nebo na kterém projektu bude pracovat.. Další priorita byla lokalita nové práce, po dvou letech v Čechách se mi znatelně zhoršila angličtina a v oblasti financí a managementu je angličtina stále, a ještě dlouho bude, jazykem číslo jedna.

„Do Irska jsem znovu přijel nedávno, chyběla mi změna, život sklouzl do stereotypu, rutiny. Tady je to jen takové přechodné, člověk cítí, že se jednou domů vrátí. Necítím na sobě takový tlak vědomí, že takto to už bude navždy, každý den do stejné práce...“ vysvětluje důvody svého příjezdu a pobytu v Irsku Petr.

Myslím, že většina lidí nemá odvahu odejít jen tak z dobré práce doma a odjet do zahraničí. Jak se rozhodujete vy?

Já jsem střelec. Dělám rychlá a zásadní rozhodnutí, i když si vše dopředu promyslím, klady i zápory všech možných variant z různých úhlů, jako osobní život, rodina, finanční otázka, kariéra. Dále zvážím rizika a možný zisk (ne jen finanční, samozřejmě), je to takový reálný životní management. Zatím se mi to vyplácí. Vím, že ne každý je schopen ta rizika přijmout. Člověk si to musí umět propočítat, spočítat pozitiva, negativa…ono to přijde, ale pouze se zkušeností, bez zkoušení, to samo nepřijde. Vidím to i tady, spousta lidí se nechá ukolébat nějakou prací v kavárně, kde mají těch 8 euro a zaseknou se. Tomu moc nerozumím, ale ne každý umí rizika akceptovat, možná je to riziko až příliš velké, z jejich pohledu. Na druhou stranu mne opravdu překvapuje, jak Češi málo investují do angličtiny, míněno spíš její zlepšování. Když člověk jenom pracuje, tak se tolik nenaučí, dle mého názoru přijde strop a víc už to nejde, je to standardní průběh tzv. Learning curve. Myslím, že je dobré investovat do angličtiny, zaplatit si školu na dva, tři měsíce hned po příjezdu nebo si najít nějakou práci a vydělat si na zaplacení školy. Pak si s lepší angličtinou může téměř každý najít lepší práci, třeba i ve svém vlastním oboru.

Co přesně v práci děláte? Jakým poradenstvím se zabývá vaše firma?

Firma, pro kterou pracuji, má 35 až 40 stálých zaměstnanců a dalších jeden krát tolik najatých lidí formou časově omezeného kontraktu. Pracuji v poradenství ve finanční sféře. Naše firma v tento okamžik pracuje pro AIB banku, kde pracuji já, a pro několik dalších finančních institucí. Procházíme jejich aplikace, systémy a procesy, vymýšlíme, jak vše zlepšit nebo nahradit aplikacemi systémů či procesy novými, efektivnějšími. Vše musí být samozřejmě založeno na odhadu nákladů, budoucích úspor nebo zisku a dalších analýz.

Každá taková změna zahrnuje strašně moc vrstev, jedná se často o komunikaci napříč celou bankou... Tento projekt je naplánovaný na dva roky, ale protože tým, ve kterém pracuji, má na starosti pouze aktivity, které jsou naplánované pouze na příští půl rok, neočekávám, že bych strávil na tomto projektu celé dva roky.

A finančně?

Jsem plnohodnotným zaměstnancem firmy se stanoveným ročním platem. Byla zde i možnost pracovat na základě časově omezeného kontraktu. Práce na kontrakt je sice finančně lákavější, ale obecně je takový pracovník najatý jen na určitou jasně specifikovanou práci, očekává se jeho dobrá znalost této oblasti a požadavky na kariérní růst, změnu role atd. nepřipadají v úvahu. Tím, že jsem stálý pracovník, mám nárok na různá školení, větší možnosti ovlivnit své umístění na projekty a role na nich. K pozici patří i laptop, mobilní telefon, internetové připojení do bytu nebo proplaceni pracovních nákladů třeba na cestování. Ani finanční stránka není nezajímavá. Firma má také velký potenciální růst a s tím přichází i kariérní růst zaměstnanců.

S ohledem na svůj věk a své zkušenosti nemohu byt nespokojen. Chtěl bych zde zůstat minimálně další čtyři roky, aby moje přemístění do Irsku a odchod z bývalého zaměstnání přineslo očekávané výsledky a zisk. 

Jana Strýčková

počet komentářů: 8 | přidat komentář


Uživatelský účet

   Registrace

Zapomněli jste heslo?

Soukromá inzerce

poptávka různé
Dobry den, v mesici unoru pristiho roku jedu na sest mesicu...

nabídka bydlení
Dobry den poradi mi nekdo ohledne invalidniho duchodu z irska...

Diskusní fórum

01.11. - Zdravotní pojištění
Dobry den poradi mi nekdo s invalidnim duchodem z irska?Pracovala jsem tam 9 ...

20.09. - Springfiedcrewmas sive.net
Zdravicko. 29. zari se kona Hip Hopova party ve Voodoo Lounge Dublin.
...

19.09. - Springfiedcrewmas sive.net

Zdravim vsechny priznivce elektronicke muziky zijici v Dublinu a Ir...

05.07. - Naléhavě potřebujete peníze? M
Naléhavě potřebujete peníze? Můžeme vám pomoci!
Jste v současn...

22.06. - Zdravotnictví/ Farmacie
Dobrý den, má někdo zkušenost s prací lékárníka v Irsku? Jak se díva...

07.06. - Nabidka prace kuchare
Dobry den,
Nabizime praci kuchare/kucharky v Czechinn, temple bar, Dub...


Copyright © Martin Loužecký, 2009—  |  O stránkách Irsko Aktuálně