Hlavní strana » Rozhovory » Velvyslanectví České republiky – pro koho, kde, kdy a proč?

Velvyslanectví České republiky – pro koho, kde, kdy a proč?

20. 08. 2006 | Jana Strýčková | 29942 přečtení | počet komentářů: 0

Paní Mgr. Kateřina Šromová zastupuje na Českém velvyslanectví kulturní úsek. Požádala jsem ji o malé interview na téma Češi v Irsku a Velvyslanectví České republiky v Dublině.

Paní Šromová, potkala jsem několik Čechů žijících zde přes několik let, kteří vůbec nevěděli, kde česká ambasáda je a k čemu je dobrá. Můžete nám stručně vysvětlit její funkce, od kdy funguje a pro kdo ji využívá?

Diplomatické vztahy mezi ČR a Irskem byly oficiálně navázány ode dne vzniku samostatné ČR, tedy od 1. ledna 1993. Velvyslanectví ČR v Dublinu bylo otevřeno v roce 1995. Hlavní funkcí zastupitelského úřadu ČR v Dublinu je rozvíjení přátelských a vzájemně výhodných vztahů s hostitelskou zemí Irskem. Irsko a ČR jsou nyní členy týchž evropských struktur a nejvýznamnějších světových mezinárodních organizací (s výjimkou NATO, jehož členem Irsko není) a sdílejí tudíž stejné hodnoty vyplývající především z euroatlantických vazeb.Velvyslanectví plní standardní činnosti zahraniční služby, založené především na kvalitní komunikaci v souvislosti se zajišťováním bilaterálních vztahů v politické, obchodní, kulturní a konzulární oblasti. Zejména činnosti směřující k podpoře obchodních vztahů patří mezi významnou každodenní agendu zastupitelského úřadu ČR v Dublinu.

Kde a kdy Vás najdeme a s jakými problémy se na Vás můžeme obrátit?

Pracovní doba velvyslanectví je od pondělí do pátku od 9 – 17 hodin, úřední hodiny konzulárního oddělení pro veřejnost jsou každé úterý a čtvrtek od 9 – 12 a od 14 – 16 hodin.

Velvyslanectví se nachází ve čtvrti Ballsbridge na trase autobusů č. 7 a 45, nejbližší stanice městského vlaku DART je Lansdowne Road. Další informace lze nalézt na www.mzv.cz/dublin.

Zastupitelský úřad poskytuje zájemcům základní informace o životě v Irsku, o zdravotní péči, právech zaměstnanců apod., irským občanům naopak veškeré potřebné informace o ČR.

Mezi nejviditelnější činnosti velvyslanectví ČR v zemi, která od 1.5.2004 bez jakýchkoliv omezení otevřela svůj trh práce rovněž českým občanům, patří konzulární agenda zajišťující legalizační, matriční a státoobčanské úkony. Jedná se zejména o legalizační agendu (ověřování podpisu na českých dokladech, např. plné moci, ověřování překladů českých dokumentů do/z angličtiny), matriční agendu (vyřizování českých rodných listů dětí narozených v Irsku a oddacích listů českých občanů, kteří v Irsku uzavřeli manželství), státoobčanskou agendu (vyřizování dokladů o státním občanství) a agendu cestovních dokladů (žádosti o pasy ČR a cestovní průkazy pro návrat do ČR). Výjimečně se v prostorách velvyslanectví konají také svatby. Velvyslanectví si zakládá na své pověsti poskytovatele nadstandardní konzulární péče českým občanům, kteří se z nejrůznějších důvodů ocitnou v nouzi, např. obětem trestné činnosti, v případě nehody, při ztrátě dokladů apod. Tato pomoc spočívá zejména ve zprostředkování kontaktu s domovem, v asistenci při zajištění převodu finančních prostředků a při organizaci přepravy do ČR. Velvyslanectví v Dublinu bohužel nemá možnost poskytnout nouzové ubytování ani finanční prostředky.

Existují statistiky či jiné údaje o Češích žijících zde v Irsku - máte představu, kolik Čechů je zde dlouhodobě, co tady dělají, kolik se jich sem přižení, přivdá…?

Velvyslanectví nemá přesný přehled o počtu Čechů v Irsku. Na základě oficiálních statistik o počtu udělených čísel za účelem platby sociálního pojištění (tzv. PPS Number) odhadujeme, že v Irsku v současnosti žije okolo 12 tisíc Čechů. Několik set z nich tu žije trvale nebo delší dobu, nicméně valná většina z nich přichází do Irska za prací na kratší období (2-5 let) a poté se vrací zpět do ČR. Čechy pracující v Irsku lze najít v různých pracovních odvětvích, oblíbenými se staly také krátkodobé pobyty studentů v době letních prázdnin.

Spolupracujete se slovenskou či jinou ambasádou? Existuje zde nějaký krajanský spolek, kde se můžou Češi angažovat?

S ostatními zastupitelskými úřady velvyslanectví ČR spolupracuje na každodenní bázi, především s misemi zemí EU. Velmi přátelská a kolegiální spolupráce existuje s velvyslanectvím Slovenska.

V Irsku je registrován jediný český krajanský spolek, Irská česká a slovenská společnost. Vznikl v roce 1991 a jeho předsedou je Američan William Prasifka. Spolek organizuje příležitostné kulturní akce, mikulášské besídky, golfové turnaje apod. Zájemci naleznou více informací na www.ic-ss.org.

Češi se také pravidelně scházejí každou sobotu večer v restauraci Living Room na Cathal Brugha Street v centru Dublinu, kde probíhá česko-slovenská diskotéka. Příležitostně se tam konají rovněž koncerty českých a slovenských hudebních skupin.

Slyšela jsem něco o promítání nových českých filmů na velvyslanectví, tam prý také existuje knihovna a půjčovna českých DVD? 

České filmy se na velvyslanectví ČR promítají přibližně jednou za měsíc. Kapacita promítací místnosti je bohužel omezena pouze na 30 míst. Informace o promítání jsou zveřejňovány na webových stránkách velvyslanectví www.mzv.cz/dublin. Tam lze také nalézt veškeré informace o půjčování knih a filmů a o všech českých kulturních akcích pořádaných v Irsku.

Na koho se mohou Češi obracet, pokud mají problém – např. diskriminace, nezaplacená práce, jazykové či zdravotní problémy?

Velvyslanectví spolupracuje s Department of Enterprise, Trade and Employment na zpracování informace o zaměstnaneckých právech cizinců v Irsku. Jejich aktuální verzi lze nalézt na webových stránkách velvyslanectví www.mzv.cz/dublin nebo na webových stránkách zmíněného irského úřadu www.entemp.ie (rovněž v češtině). Zde jsou uvedena všechna základní práva zaměstnanců (mzda, dovolená, pracovní podmínky apod.) a současně kontakty na příslušné irské úřady, kam se lze obrátit se žádostí o pomoc nebo se stížností v případě, že jsou zaměstnanecká práva porušována.

Moc děkuji paní Mgr. Šromové za její čas a ochotné zodpovězení všech otázek.
Pani Šromová před nedávnem odešla na mateřskou dovolenou, její agendu převzal pan Vítek.

Jana Strýčková

počet komentářů: 0 | přidat komentář


Uživatelský účet

   Registrace

Zapomněli jste heslo?

Soukromá inzerce

poptávka různé
Akordeonistka hledá kapelu z Prahy ci blizkého okoli hrajici...

poptávka různé
Ahoj, chtěla jsem se zeptat, zda-li jste někdo v Irsku se...

nabídka bydlení
Ahoj,hledám pronájem pokoje někde kolem Waterfordu.děkuji Ji...

Diskusní fórum

28.12. - Chceme se přestěhovat...
dobry den potřebovala bych poradit - Muj maže bydli v Irsku a pracuje pul ...

19.12. - Seznamka / Zoznamka
Originál vložil(a): Sandra Honsová

Zdravím všechny poziti...

01.11. - Zdravotní pojištění
Dobry den poradi mi nekdo s invalidnim duchodem z irska?Pracovala jsem tam 9 ...

20.09. - Springfiedcrewmas sive.net
Zdravicko. 29. zari se kona Hip Hopova party ve Voodoo Lounge Dublin.
...

19.09. - Springfiedcrewmas sive.net

Zdravim vsechny priznivce elektronicke muziky zijici v Dublinu a Ir...

05.07. - Naléhavě potřebujete peníze? M
Naléhavě potřebujete peníze? Můžeme vám pomoci!
Jste v současn...


Copyright © Martin Loužecký, 2009—  |  O stránkách Irsko Aktuálně