Hlavní strana » Tipy na výlety » Výlet do Wicklowských hor

Výlet do Wicklowských hor

09. 04. 2007 | Jana Strýčková | 19347 přečtení | počet komentářů: 4

Nechci to zakřiknout, ale počasí je již druhým týdnem nádherné. Nejenom že neprší, ono dokonce svítí sluníčko a teploty se vyšplhaly k úžasným 16ti stupňům. Musím přiznat, že to byl hlavní důvod neaktualizace našich článků. Ještě loni jsem barvila velikonoční vajíčka v cibulových šlupkách, letos jsem dala přednost výletům. Doufám, že jste si i vy měli hezké velikonoce a užili jste si příjemný prodloužený víkend.

Dnes se chci s vámi podělit o pár turistických tipů v blízkém okolí Dublinu. Nejkratším útěkem z Dublinu do přírody je cesta do Wicklowských hor. Stačí překonat necelých 30 km a zapomenout na život ve městě je náhle snadné.

Wicklowské hory nejsou z hlediska statistiky nijak extra zajímavé. Nejvyšší hora, Lugnaquilla, má pouhých 924 metrů. Ale jak říkají Irové (a mimochodem Češi taky) „na velikosti nezáleží“. Wicklowské hory nabízí nádherné procházky, túry a výhledy.

Každému se asi vybaví nejznámější národní park Glendalough – údolí dvou jezer, ale za navštívení stojí i další krásné oblasti u Sally Gap, Glencree, Roundwood a Enniskerry.

Enniskerry a Powerscourt Estate

Celý den se dají objevovat krásy malebné vesničky Enniskerry, respektive nádherné zahrady u Powerscourt Estate. Původně normanský hrad prošel vlastnictvím několika rodů irsko-anglické šlechty, byl podle potřeb doby předěláván a upravován, až ho oheň téměř celý zničil. Dodnes trvají úpravy a otevřených je jen několik místností s výstavou a malá restaurace (ta ale stojí za to). Návštěvníci ale jezdí do Enniskerry hlavně kvůli 20 hektarům upravených zahrad. Můžete se podívat na www.powerscourt.ie, ať víte, co vás čeká: italské a japonské zahrady, jezírko s fontánou a okřídlenými koňmi, přes dvě stě druhů stromů, voňavé růže a trochu bizardní hřbitůvek pro domácí mazlíčky s osobními epitafy. Cestičky jsou vhodné i pro rodiny s kočárkem. Vstupné do domu a zahrad činí 9 euro, nejkratší cesta je jižně z Dublinu po N11, asi 20 km.

Powerscourt Waterfall

Asi 7 km od vesničky Enniskerry se nachází 130 metrů vysoký vodopád. Je to nejvyšší vodopád v celé Anglii a Irsku. Nejpůsobivěji vypadá po velkém dešti, zato při krásním počasí je to ideální místo na piknik, čehož využívá hodně rodin. Pro děti je zde spousta prolézaček a pískoviště, pro dospělé malé občerstvení. Pokud máte gril, určitě jej vezměte s sebou. Vstup je 5 euro.

Glencree

Glencree leží deset km od Enniskerry a honosí se nádherným výhledem na moře a horu známou pod jménem Great Sugar Loaf. Údolí je známé tzv. „dubovým projektem“. Dub dříve rostl na většině území Irska, dnes však roste jen minimálně, proto je zde snaha o jeho opětovné zalesnění. Za pozornost také stojí německý hřbitov věnovaný 134 bojovníkům, kteří padli v Irsku v průběhu První a Druhé Světové Války.

Roundwood

Je nejvýše položená vesnice v Irsku, a to konkrétně v nadmořské výšce 238 m. Tvoří ji dlouhá hlavní cesta, kterou míjí turisté směřující na Glandalough nebo na Sally Gap. Z cesty je nádherný rozhled na krajinu. V okolí Roundwoodu se nachází jedno z center Paintballu. V lese, ve kterém je umístěna stará vojenská technika, může hrát až třicet na třicet hráčů. Prý je to paráda.

Sally gap a Wiclow gap

Při projíždění Wicklowskými hory určitě narazíte na Sally gap a Wicklow gap, což jsou dvě hlavní křižovatky v horách. Okolní příroda vysloveně láká k vystoupení z auta a zlezení alespoň pár kopců, foťák mějte po ruce.

Glendalough

Mezi turistickou klasiku patří bezpochyby návštěva národního parku Glendalough. Glendalough může být ideálním místem jak pro vysokohorskou turistiku, stejně tak piknikovým relaxem pro celou rodinu. Výhodou je vstup i parkoviště zdarma, nevýhodou právě ona popularita, která z něho dělá přímo davové místo. Rodiny s dětmi se můžou procházet v okolí dvou jezer, kdo má rád túry, může se vydat podle přehledně značených cest do kopců.  V Glendaloughu také můžete vidět hřbitov s velmi známou věží (Round Tower, která patří mezi nejvíce fotografované objekty v Irsku). Cesty po horách jsou značeny podle náročnosti, takže si dozajista vybere každý.

Okolí Blessingtonského jezera

Pokud se vydáte z Dublinu po N81, můžete si udělat zastávku v malé vesničce Brittas (odtud se dá vyjít do lesa a je zde šance najít hříbky), či vesnici Blessington, známé spíše svým jezerem (na několika místech ve vesnici se dá koupit rybářský průkaz!). V sportovním centru je možnost zapůjčit si kajak a i když je jezero nevhodné ke koupaní, dá se využít k jiným sportovním aktivitám. Blízký „Poulaphouca Reservoir“ byl vytvořen v roce 1940 a dodnes je zdrojem pitné vody pro celý Dublin. V blízké vesnici Lacken si můžete půjčit koně k romantické projížďce kolem jezer či jako začátečníci si zaplatit lekce jízd na koni. Pokud máte rádi historii, nenechte si ujít prohlídku v zámečku Russborugh House. Leží asi pět km od Blessingtonu a řadí se mezi nejkrásnější šlechtické domy v Irsku. Ještě kousek dál od Blessingtonu směrem na Glendalough narazíte na vesničku Hollywood. S americkým Hollywoodem ji nespojuje asi vůbec nic, ale v místním Hollywood Inn dělají výborné steaky.

Jak se tam dostat

Můžete se vydat po N81 přes Tallaght, směrem na Blessington a Hollywood či sjezdem z M50 na M11 (N11)směrem na Wexford.

Pokud nemáte auto, není ještě vše ztraceno. Dublinský autobus č. 44 jezdí pravidelně do Enniskerry, cesta trvá něco přes hodinu. Také městským vláčkem DARTem se můžete dostat do Bray a odtud chytit autobus č. 185. Z Enniskerry se dá už dojít pěšky k Powerscourt House a jeho nádherným zahradám. Vodopády jsou na procházku dost vzdálené, navíc po silnici je pěší turistika trošku nebezpečná. Dá se tedy využít služby „Alpine Coaches“ (autobusová doprava mezi DARTovou zastávkou v Bray a vodopády). 

St. Kevin´s bus jezdí přes Roundwood až do Glendaloughu dvakrát denně, cesta trvá asi hodinu a půl (www.Glendaloughbus.com).

Do Blessingtonu jezdí několikrát denně dublinský autobus č. 65. Bus Éireann jezdí přes Baltinglass z Busáras dvakrát denně.

Organizované túry po Wicklowských horách pořádá Aran Tours (www.wildcoachtours.com), Irish Rover Tours (www.tirnanogtours.com) či Mary Gibbons Tours i Bus Éireann. ¨

Doufám, že jsem vás navnadila a dobře poradila. Pokud jste v Irsku navštívili nějaké pěkné místo či u něho přímo žijete, podělte se s námi. Vaše zážitky z výletů a tipy na zajímavá místa v Irsku uveřejníme.

Foto: Michal Hapl

Jana Strýčková

počet komentářů: 4 | přidat komentář


Uživatelský účet

   Registrace

Zapomněli jste heslo?

Soukromá inzerce

poptávka různé
Akordeonistka hledá kapelu z Prahy ci blizkého okoli hrajici...

poptávka různé
Ahoj, chtěla jsem se zeptat, zda-li jste někdo v Irsku se...

nabídka bydlení
Ahoj,hledám pronájem pokoje někde kolem Waterfordu.děkuji Ji...

Diskusní fórum

22.01. - Springfiedcrewmas sive.net
Hezky Den Preji.

Mam pro vas nove informace ohledne dalsich ...

28.12. - Chceme se přestěhovat...
dobry den potřebovala bych poradit - Muj maže bydli v Irsku a pracuje pul ...

19.12. - Seznamka / Zoznamka
Originál vložil(a): Sandra Honsová

Zdravím všechny poziti...

01.11. - Zdravotní pojištění
Dobry den poradi mi nekdo s invalidnim duchodem z irska?Pracovala jsem tam 9 ...

20.09. - Springfiedcrewmas sive.net
Zdravicko. 29. zari se kona Hip Hopova party ve Voodoo Lounge Dublin.
...

19.09. - Springfiedcrewmas sive.net

Zdravim vsechny priznivce elektronicke muziky zijici v Dublinu a Ir...


Copyright © Martin Loužecký, 2009—  |  O stránkách Irsko Aktuálně