Hlavní strana » Poradna » Výplatní páska a peníze

Výplatní páska a peníze

04. 11. 2006 | Jana Strýčková | 14205 přečtení | počet komentářů: 5

Možností, za co utrácet, je v Dublinu nepřeberně. Ale nás dnes bude zajímat hlavně příjem. Jaká je minimální mzda, jak si zkontrolovat výplatní pásku? Proč se ze začátku platí větší daně a kolik se odvádí za zdravotní a sociální pojištění? Vše o penězích najdete zde.

Minimální mzda a pracovní týden

Tak jak je to v Irsku s penězi? Minimální mzda se za necelé dva roky, co jsme v Evropské Unii, zvedla. Většina z nás, co jsme v květnu 2004 v Dublinu začínali, brala právě minimum, rovných 7 euro na hodinu. Dnes je minimum 7,65. Pracovní týden je kratší než u nás, většinou se pracuje 37,5 až 39 hodin týdně. Výjimkou nejsou 40-60 minutové přestávky na oběd a zkrácená pracovní doba v pátek.

Mzda a výplata

Výplatu (salary) dostávají úředníci a je vyplácena jednou za měsíc – většinou poslední pracovní pátek v měsíci. Mzda (wage) je vyplácena týdně, každý čtvrtek, všem ostatním pracujícím. Wage se uvádí v eurech za hodinu, salary je pevně daná, uváděna jako roční příjem.Proto v inzerátech uvidíte např. €8/hour a jinde 19 K (= 19 000 ročně). Málokde dnes dostanete peníze v hotovosti, proto otevřít si bankovní učet je téměř nutnost. K tomu stačí cestovní pas a PPS no.

Payslip-výplatní páska

Takže jak vypadá takový Payslip? Pokud dostáváte týdenní mzdu, na výplatní pásce bude jméno vaše i vašeho zaměstnavatele, PPS číslo – to jediné, o co musí každý pracovník v Irsku požádat. K získáni PPS potřebujete potvrzeni o bydleni + bill(např.učet za elektriku) a cestovní pas. Toto Personal Public Service Number slouží ke styku s daňovým úřadem. Žádost se podává na Ministerstvu sociálních věcí (Department of Social and Family Affairs) a jeho vystavení trvá kolem dvou týdnů. O číslo PSS lze požádat ještě před získáním práce a poté jej sdělit zaměstnavateli. Ten kontaktuje daňový úřad, kde vám vystaví daňové osvědčení (Determination of Tax Credits Certificate), stanovující výši zdanění. Jednu kopii zašlou vám, druhou vašemu zaměstnavateli.

Jako addition-přídavky budou na výplatní pásce vaše odpracované hodiny vynásobené hodinovým poměrem. Za práci ve statní svátky, neděle a přesčasy jsou většinou příplatky, které jsou různé, např. základní plat plus 1/3 či ½ hodinové mzdy, někdo má za přesčas i dvounásobek, je potřeba byt informován ale většinou je to již specifikované ve smlouvě.

A teď to míň příjemnější – deductions – to, co se strhává z hrubého platu. A to je všude stejné – daně a sociální a zdravotní pojištěni. Oboje je velmi zajímavé a rozsáhlé téma ale zkusím to stručně:

PRSI

Placení takzvaného PRSI (Pay Related Social Insurance) je povinné, je strháváno nezávisle na vaší vůli. Toto PRSI je rozděleno na 2 částky: sociální a zdravotní. Záleží, do jaké třídy jste zařazeni, ale předpokládám, že většina z nás spadá do třídy A (práce na plný úvazek, bez zdravotního postižení apod.). Najdete to napsáno i na vašem daňovém osvědčení. U sociálního poplatku záleží na týdenním výdělku, pokud vyděláváte méně než 300 euro týdně hrubého, neplatíte žádný soc. příspěvek, ten za vás bude platit pouze zaměstnavatel. Pokud jste v rozmezí 300 a 440 euro týdně, ignorujte prvních 127 euro a ze zbytku spočítejte 4 %. Pokud vyděláváte nad 440 euro hrubého, počítejte 2% z prvních 127 euro a 6 % ze zbytku vaší hrubé mzdy. A teď příspěvek na zdravotní pojištění. Ten činí 2 % z hrubé mzdy, pokud ovšem vyděláváte více jak 440 euro týdně. Neplatíte ho, pokud vyděláváte míň, nebo pokud jste svobodná matka s dítětem a dále existuje ještě pár výjimek.

Ať platíte kolik chcete, každý z vašich zaměstnavatelů za vás platí PRSI svým a to mnohem vyšším podílem. Kolik přesně za vás platí zjistíte z formuláře P60, který dostanete vždy s novým rokem začátkem ledna nebo ze zápočtového listu, kterým je zde P45. Tyto formuláře si schovávejte jako platné dokumenty i pro styk s úřady v ČR a na Slovensku.

TAX

Daně jsou uvedeny jako TAX nebo jako PAYE a jsou ještě zajímavější. Při první a někdy i krátkou dobu při další nové práci platí pracovník tzv. Emergency tax, která činí rovných 42 %. Naštěstí tohle jsou dobře uložené peníze, které se po vyřízení daňového osvědčení vrátí v následující výplatě. Normální daň je 20 %.V Irsku funguje ale systém, nazvaný Pay as you earn, což znamená, čím víc vyděláváš, tím větši daň zaplatíš! Takže jen co si najdu lépe placenou práci a budu brát víc než 29 400 ročně (hranice pro svobodné), budu platit 42 % daň (z toho, co vydělám nad zmíněných 29 400).

Pokud v Irsku pracujete více než 183 pracovních dnů v daňovém roce, zaplatíte daň v Irsku podle irského systému. Jelikož jsou v Irsku nižší daně než u nás, „vyplatí“ se zůstat zde déle než oněch zmiňovaných 183 dnů v roce. Jinak pochopitelně budete platit daň v tom státě, kde máte trvalé bydliště a jste tam residentem - to se týká například studentů, kteří si tu přivydělávají jen o prázdninách, a svůj výdělek by měli zdanit v ČR. Netřeba připomínat, ze daně se platit musí ale nezapomínejte na zákon o zamezení dvojího zdaněni – daň se platí jen jednou, jen v jednom státě!

Vsuvka o daňovém osvědčení

Daňové osvědčení vyřizuje každý solidní zaměstnavatel, jiný vás posle na Tax Revenue Office s tím, že když tam zajdete osobně, tak je to rychlejší. Což je pravda. Vyplníte si formulář 12A a jak jsem psala výše, jednu kopii pošlou vám, druhou vašemu zaměstnavateli. Tento proces podstoupíte jen jednou, PPS číslo vám platí na celý život. Daňové osvědčení vám pak budou aktualizovat automaticky při každé změně práce a taky s novým rokem = záleží na vládě a novém státním rozpočtu). Hodnotu z daňového osvědčení byste také měli mít zaznačenou na výplatní pasce, a to pod názvem tax credit (kolem 50–60 euro).

Spočítej si sám

Zkusme si spočítat pro příklad jednu fiktivní týdenní výplatu:
basic rate 30hod × 10 = 300 euro
za Sunday nebo jiný příplatek 8hod × 15 = 120 euro
Což je 420 hrubého, které podléhá zdanění. Jak jsem napsala výše, z daňového osvědčení vím, jaká je má daň v procentech a daňový kredit – např.: standart rate of tax: 20 % a weekly tax credit: 55euro.
Takže mých 20 % z 420 dělá 84.
Od toho odečtu můj daňový kredit: 84 – 55 = 29.
Takže moje týdenní daň bude 29 euro a PRSI zdaním takto: 420 hrubého mínus 127 které mám ignorovat je 293 ze kterých spočítám 4 %. To dělá necelých 12 euro. Zdravotní příspěvek neplatím, protože mám méně než 440 hrubého.
Výsledná částka: 420 hrubého –29 euro na daň –12 euro na PRSI = 379 čistého.

Pokud dostáváte salary – jednou měsíčně, vaše výplatní paska bude ještě jednodušší. Jako salary/gross pay bude uvedena měsíční hodnota, např. 1500, hrubá mzda, která podléhá zdanění a odečtení PRSI, stejným způsobem jako týdenní mzdy.

Penze

Pokud nemá zaměstnavatel od vás svolení, nic jiného by vám strhávat neměl. Hodně firem nabízí penzijní připojištění, na kterém se samy podílí(většinou ale až po 2 či více letech odpracovaných pro danou firmu) a / nebo zdravotní připojištění (např. u VHI). Pokud pracujete pro větší firmu nebo ve zvláštním oboru, můžete si platit i UNION – odbory.

Závěrem

Pokud se vám něco nezdá, obraťte se na vaši účetní. Informujte se, jak vaše firma platí přesčasy a práci o víkendech. O státních svátcích by vás nikdo neměl nutit jít do práce, a pokud dobrovolně chcete, určitě za příplatek a navíc pokud pracujete ve státní svátek, máte nárok na jiný den volna. Nepracujte pod hranicí minimální mzdy, ubližujete tím nejen sami sobě, ale i všem ostatním pracujícím a navíc je to protizákonné.

Po ukončení pracovního poměru v Irsku je vhodné si nechat před odjezdem do České republiky vystavit formulář E 301nebo 303,  který pro potřeby úřadu práce plní funkci potvrzení o zaměstnání (zápočtového listu). Zároveň potvrzuje doby sociálního pojištění, které budou brány v úvahu při přiznání podpory v nezaměstnanosti v České republice. Hodně štěstí!

Zdroj: www.oasis.gov.ie, informace z úřadů

Jana Strýčková

počet komentářů: 5 | přidat komentář


Uživatelský účet

   Registrace

Zapomněli jste heslo?

Soukromá inzerce

poptávka různé
Akordeonistka hledá kapelu z Prahy ci blizkého okoli hrajici...

poptávka různé
Ahoj, chtěla jsem se zeptat, zda-li jste někdo v Irsku se...

nabídka bydlení
Ahoj,hledám pronájem pokoje někde kolem Waterfordu.děkuji Ji...

Diskusní fórum

22.01. - Springfiedcrewmas sive.net
Hezky Den Preji.

Mam pro vas nove informace ohledne dalsich ...

28.12. - Chceme se přestěhovat...
dobry den potřebovala bych poradit - Muj maže bydli v Irsku a pracuje pul ...

19.12. - Seznamka / Zoznamka
Originál vložil(a): Sandra Honsová

Zdravím všechny poziti...

01.11. - Zdravotní pojištění
Dobry den poradi mi nekdo s invalidnim duchodem z irska?Pracovala jsem tam 9 ...

20.09. - Springfiedcrewmas sive.net
Zdravicko. 29. zari se kona Hip Hopova party ve Voodoo Lounge Dublin.
...

19.09. - Springfiedcrewmas sive.net

Zdravim vsechny priznivce elektronicke muziky zijici v Dublinu a Ir...


Copyright © Martin Loužecký, 2009—  |  O stránkách Irsko Aktuálně