Waterford

15. 05. 2008 | Katekat | 18478 přečtení | počet komentářů: 2

Pojďte s námi prozkoumat hrabství Waterford, které se nachází na JV Irska. Čeká zde na vás nejstarší město Irska založené Vikingy roku 853, jedna z nejzachovalejších válcových věží v Irsku, pláž s písečnými dunami, pohoří a kaskády, které jsou (jak jinak) nejkrásnější po deštích.

Vhodným výchozím místem pro dvoudenní poznávačku je město Waterford, ze kterého sjedete po R683 a R684 do Dunmore East, kde můžete přespat v některém z B&B. Druhý den se napojte na pobřežní cestu, která vede přes Tramore do Dungarvanu a nakonec do Ardmore.

Waterford

Waterford je nejstarší město Irska založené Vikingy roku 853. Přístav ležící na řece Suir patří k nejrušnějším v zemi. Město bylo kdysi chráněno obrannými zdmi, které tvořilo celkem 17 věží. Dnes jich můžeme objevit pouze šest, z nichž nejzajímavější, nejznámější a největší je Reginald´s Tower. Normanská věž z raného 13. století sloužila jako mincovna, armádní sklad a vězení. Jde zároveň o nejstarší veřejnou budovou v Irsku. Dnes se tady nachází malé muzeum. Dalším cílem návštěvníků je Waterford Crystal Visitor Centre, kde se seznámíte s výrobním procesem místního křišťálu. Tato budova bývá v obležení amerických turistů, takže pokud plánujete její návštěvu, přijeďte brzy ráno.

Dunmore East

Dunmore East - rybářské městečko s písečnou pláží, na které se občas objeví surfaři. Vydejte se na krátkou procházku po útesech z červeného pískovce a podél domků s doškovými střechami do přístavu s majákem a ochrannou zdí, kde můžete pozorovat racky jak loví ryby. Někdy je možné zahlédnout i tuleně. Při dobré viditelnosti a zkoumavém pohledu na moře vám neunikne maják Hook. V přístavu sídlí Adventure Centre zaměřené na windsurfing, kayaking, plachtění, horolezectví, lukostřelbu, orientaci a další. Ve městečku se dále nachází dva tenisové kurty s krásným výhledem na moře.

Tramore

Městečko velmi oblíbené surfaři. Nachází se zde 4.8 km dlouhá pláž s písečnými dunami, která za slunečného počasí láká neuvěřitelné množství návštěvníků. Vše se jim přizpůsobilo a najdete zde kromě velkého parkoviště populární fast foody, počítačové hry, automaty, kolotoče a tobogány. Kousek za městem ve směru na Dungarvan dojedete k parkovišti, ze kterého vede krátká procházka po útesech až ke třem mohutným věžím Metal Man Towers. Byly postaveny roku 1823, aby varovaly námořníky před nebezpečím mělkých vod zátoky Tramore Bay. Na jedné z nich se nachází „železný muž“ ukazující směrem na moře. Existuje jedna pověra podle níž se žena, která bude 3x poskakovat bosá kolem základny věže se sochou, do roka vdá.

Dungarvan

Příjemné městečko s klidným přístavem na řece Colligan, jež se tu rozšiřuje a vlévá do moře. U přístavu se nachází pozůstatky Dungarvan Castle z 12. stol., který byl upraven na muzeum. V současné době zde probíhá rekonstrukce, která by měla trvat až pět let. V Abbeyside, východním předměstí, najdete dobře zachovalé ruiny kostela St. Augustines Church ze 13. stol. Na útulném náměstí můžete objevit kavárnu s vynikajícími domácími koláči.

Ardmore

Ardmore je přímořské městečko s pláží a možností hezkých procházek po útesech kolem Ardmore Head. Pyšní se jednou z nejzachovalejších válcových věží v Irsku 30m vysokou nacházející se u katedrály sv. Declana. Uvnitř stojí dva oghamské kameny. Na přední vnější zdi jsou krásné vyřezávané kamenné desky, kde lze vidět třeba Adama a Evu v zahradě.

Doprava

Do Waterfordu se dá pohodlně zajet autobusem ze všech větších irských měst, konkrétně z Dublinu sem cesta trvá tři hodiny, zpáteční jízdenka stojí 15 euro. Pro návštěvu ostatních míst je potřeba auto, které vám poskytne maximální svobodu.

Pro milovníky přírody

Jak jsem nastínila na začátku, nachází se zde pohoří Comeragh Mountains, kde najdete populární kaskády Mahon Falls. Sjedete-li před Dungarvanem ve městečku Lemybrien, silnice R676 vás dovede ke značkám ukazujícím cestu k vodopádům. Je zde i parkoviště, odkud se vydejte do jejich těsné blízkosti nebo si vodopády můžete prohlédnout seshora.

Pohoří poskytuje nenáročné procházky nejen na okolní vrcholy, ale i k jezírkům Nire Lakes. K jezírkům se dostanete po vyhlídkové silnici R678, ze které odbočíte vlevo (hlídejte si ceduli s ukazatelem do kempu).

Katekat

počet komentářů: 2 | přidat komentář


Uživatelský účet

   Registrace

Zapomněli jste heslo?

Soukromá inzerce

poptávka různé
Akordeonistka hledá kapelu z Prahy ci blizkého okoli hrajici...

poptávka různé
Ahoj, chtěla jsem se zeptat, zda-li jste někdo v Irsku se...

nabídka bydlení
Ahoj,hledám pronájem pokoje někde kolem Waterfordu.děkuji Ji...

Diskusní fórum

22.01. - Springfiedcrewmas sive.net
Hezky Den Preji.

Mam pro vas nove informace ohledne dalsich ...

28.12. - Chceme se přestěhovat...
dobry den potřebovala bych poradit - Muj maže bydli v Irsku a pracuje pul ...

19.12. - Seznamka / Zoznamka
Originál vložil(a): Sandra Honsová

Zdravím všechny poziti...

01.11. - Zdravotní pojištění
Dobry den poradi mi nekdo s invalidnim duchodem z irska?Pracovala jsem tam 9 ...

20.09. - Springfiedcrewmas sive.net
Zdravicko. 29. zari se kona Hip Hopova party ve Voodoo Lounge Dublin.
...

19.09. - Springfiedcrewmas sive.net

Zdravim vsechny priznivce elektronicke muziky zijici v Dublinu a Ir...


Copyright © Martin Loužecký, 2009—  |  O stránkách Irsko Aktuálně