Hlavní strana » Poradna » Zdravotní a sociální pojištění - jedu do Irska!

Zdravotní a sociální pojištění - jedu do Irska!

01. 11. 2006 | Jana Strýčková | 7489 přečtení | počet komentářů: 0

Plánujete si pracovní pobyt v Irsku? A už máte zařízené zdravotné pojištění do ciziny? Víte, že finanční podporu v době nezaměstnanosti si můžete nechat zasílat do Irska? A co s kartičkou od české pojišťovny? Přečtěte si více v následujícím článku.

Sociální dávky

Obecně platí, že nezaměstnaný, který je registrovaný u českého úřadu práce a pobírá dávky v nezaměstnanosti alespoň po dobu 4 týdnů, získává právo požádat o převod podpory v nezaměstnanosti do Irska, zatímco v této zemi hledá zaměstnání. Dávky jsou vypláceny nejvýše po dobu tří měsíců. Žadatel musí na českém úřadě práce požádat o vystavení formuláře E303. Na základě tohoto formuláře se zaregistruje na příslušném úřadu práce v Irsku a zajistí si tak pobírání exportovaných českých dávek v nezaměstnanosti.

Zdravotní pojištění

Před odjezdem z ČR si také musí každý vyřešit zdravotní pojištění. Pokud má práci předem domluvenou nebo ví, že si práci najde rychle, může se přímo ze své pojišťovny odhlásit a vrátit kartičku zdrav. pojištění. Pak se dá doporučit cestovní připojištění, které nabízí každá zdravotní pojišťovna. Všeobecná pojišťovna, Kooperativa i jiné nabízejí zdravotní připojištění v rámci celé Evropy, např. na jeden rok zhruba za 4-6 tisíc Kč.Toto pojištění se vztahuje na nutnou lékařskou péči, jako např.úraz, zuby, infekční nemoci apod. Všechny úhrady platíte osobně, jsou vám proplaceny po návratu zpět do ČR, respektive až předáte vyplněný formulář o pojistné události společně s dokladem o zaplacení.

Odhlašte se!

Pokud si neodhlásíte zdrav. pojištění a hodláte vycestovat do Irska za účelem hledání zaměstnání, jste až do okamžiku, kdy práci získáte, českým pojištěncem. Do té doby můžete v případě nutnosti čerpat zdravotní péči na základě Evropského průkazu zdravotního pojištění, vystaveného českou zdravotní pojišťovnou. V okamžiku, kdy začnete v Irsku vykonávat výdělečnou činnost, začnete podléhat právním předpisům tohoto státu. To znamená, že od tohoto okamžiku přestáváte být českým pojištěncem a nemáte žádný nárok z Evropského průkazu zdravotního pojištění, vystaveného českou zdravotní pojišťovnou. Poté musíte co nejrychleji informovat svou dosavadní českou zdravotní pojišťovnu. Zároveň jí musíte vrátit Evropský průkaz zdravotního pojištění, který předtím vystavila. V případě nesplnění této oznamovací povinnosti můžete být sankcionován v souladu s českými právními předpisy.

Pro bližší informace k zdrav. pojištění můžete kontaktovat Centrum mezistátních úhrad, nám. W. Churchilla 2, 113 59 Praha 3, tel. 234 462 041, email: info@cmu.cz, http://www.cmu.cz

Zdroj: Informace z úřadu práce v ČR, Všeobecné zdravotní pojišťovny

Jana Strýčková

počet komentářů: 0 | přidat komentář


Uživatelský účet

   Registrace

Zapomněli jste heslo?

Soukromá inzerce

poptávka různé
Akordeonistka hledá kapelu z Prahy ci blizkého okoli hrajici...

poptávka různé
Ahoj, chtěla jsem se zeptat, zda-li jste někdo v Irsku se...

nabídka bydlení
Ahoj,hledám pronájem pokoje někde kolem Waterfordu.děkuji Ji...

Diskusní fórum

22.01. - Springfiedcrewmas sive.net
Hezky Den Preji.

Mam pro vas nove informace ohledne dalsich ...

28.12. - Chceme se přestěhovat...
dobry den potřebovala bych poradit - Muj maže bydli v Irsku a pracuje pul ...

19.12. - Seznamka / Zoznamka
Originál vložil(a): Sandra Honsová

Zdravím všechny poziti...

01.11. - Zdravotní pojištění
Dobry den poradi mi nekdo s invalidnim duchodem z irska?Pracovala jsem tam 9 ...

20.09. - Springfiedcrewmas sive.net
Zdravicko. 29. zari se kona Hip Hopova party ve Voodoo Lounge Dublin.
...

19.09. - Springfiedcrewmas sive.net

Zdravim vsechny priznivce elektronicke muziky zijici v Dublinu a Ir...


Copyright © Martin Loužecký, 2009—  |  O stránkách Irsko Aktuálně