Hlavní strana » Poradna » Zdravotní a sociální pojištění - trvalý návrat z Irska do ČR

Zdravotní a sociální pojištění - trvalý návrat z Irska do ČR

01. 11. 2006 | Jana Strýčková | 14760 přečtení | počet komentářů: 36

Máte už práce v Irsku dost a rozhodli jste se pro návrat do rodných Čech? Pracovali jste v Irsku jen jako studenti pár letních měsíců či jste zde strávili několik let? Zaplatili jste daň z příjmů v ČR nebo v Irsku? A kde je to výhodnější? Jestli se opravdu hodláte usadit v Čechách, to se vám jistě honí hlavou spousta otázek. Ulehčeme aspoň od některých a podívejme se na přesun do  ČR z hlediska sociálních dávek a zdravotního pojištění.

Úřad práce - pojistný bod

Po návratu do ČR je nejlepší se co nejrychleji nahlásit na úřad práce. Tam doložíte, že jste pracovali v Irsku, k tomu poslouží nejlépe formulář E301, E303 - z něho vyčtou, jak dlouho jste v Irsku pracovali, kolik jste zaplatili na zdravotním a kolik na sociálním pojištění.

Zdravotní pojišťovna

Zároveň budete informovat svoji zdrav. pojišťovnu. Aby po Vás nemohlo být v ČR vyžadováno doplacení pojistného, musíte doložit zdrav. pojišťovně, že jste po dobu neplacení zdravotního pojištění v ČR, platili pojištění v Irsku- k tomu poslouží formulář P45/zápočtový list/ nebo E301, E303. Pokud jste nahlášení na úřadu práce, je zdravotní pojištění bez problémů a než si najdete novou práci, bude zdravotní  pojištění za vás platit stát (alespoň dočasně).

Vracení daně

Stejně tak jako zdravotní pojišťovně dokládáte, že jste si vše zaplatili zde a doma už po vás nic chtít nemůžou, musíte i na sociálním doložit své příjmy ze zahraničí. Studenti, kteří jsou zde krátce, si můžou nechat dát vrátit daň použitím formuláře P50. Ale měli by ji přiznat v ČR, kde jsou daňoví rezidenti. Zákon o dvojím zdanění říká, ze daň zaplacená v jednom státě se započte jako daň i v druhém státě. Člověk by měl vyplnit jedno daňové přiznání, kde uvede své veškeré příjmy a ty celkově zdaní v jednom státě. Zajímavá je situace, kdy člověk pracuje jen část roku v Irsku. Vyplatí se tu zůstat 184 dnů a víc, protože pak i český příjem se daní místní sazbou daně, která je díky jiným daňovým pásmům o dost menší.  

Sociální podpora

Takže jak je to ze sociální podporou? Není to až tak veselé, raději rychle zapomeňte na představu 50% irského čistého platu... (v ČR je to tak, že registrovaní na Úřadu práce získávají náhradu mzdy ve výši 50 % čistého příjmu po dobu tří měsíců a 40 % v případě, že práci hledají další čtvrtrok. Maximálně si však mohou přijít na dva a půl násobek životního minima jednotlivce, což dnes odpovídá 10 250 Kč.) Takže zpět do reality. Výpočet uvedu v příkladu: jsem z Brna a pracuji rok jako prodavačka v supermarketu Dublinu. Vydělávám v přepočtu 40tisíc korun měsíčně. Po návratu do ČR se nahlásím na místní úřad práce. První tři měsíce nebudu dostávat ani 20 tisíc ani zmiňovaných 10 250. Dostanu 50 % čisté mzdy z toho, kolik vydělává průměrně prodavačka v supermarketu v Brně po dobu tří měsíců, další tři měsíce jen 40%. Samozřejmě jen v tom případě, že si nenajdu práci a že zůstanu “na pracáku“.  K 1.7.2006 se výše minimální mzdy zvedla na 7 955 Kč.

Zdroj: informace z úřadu práce v ČR, daňového úřadu v Irsku a vlast

Jana Strýčková

počet komentářů: 36 | přidat komentář


Uživatelský účet

   Registrace

Zapomněli jste heslo?

Soukromá inzerce

poptávka různé
Akordeonistka hledá kapelu z Prahy ci blizkého okoli hrajici...

poptávka různé
Ahoj, chtěla jsem se zeptat, zda-li jste někdo v Irsku se...

nabídka bydlení
Ahoj,hledám pronájem pokoje někde kolem Waterfordu.děkuji Ji...

Diskusní fórum

22.01. - Springfiedcrewmas sive.net
Hezky Den Preji.

Mam pro vas nove informace ohledne dalsich ...

28.12. - Chceme se přestěhovat...
dobry den potřebovala bych poradit - Muj maže bydli v Irsku a pracuje pul ...

19.12. - Seznamka / Zoznamka
Originál vložil(a): Sandra Honsová

Zdravím všechny poziti...

01.11. - Zdravotní pojištění
Dobry den poradi mi nekdo s invalidnim duchodem z irska?Pracovala jsem tam 9 ...

20.09. - Springfiedcrewmas sive.net
Zdravicko. 29. zari se kona Hip Hopova party ve Voodoo Lounge Dublin.
...

19.09. - Springfiedcrewmas sive.net

Zdravim vsechny priznivce elektronicke muziky zijici v Dublinu a Ir...


Copyright © Martin Loužecký, 2009—  |  O stránkách Irsko Aktuálně