Hlavní strana » Poradna » Zdravotní pojištění a lékařská péče v Irsku

Zdravotní pojištění a lékařská péče v Irsku

04. 11. 2006 | Jana Strýčková | 12883 přečtení | počet komentářů: 8

Žijete a pracujete v Irsku. Při nachlazení vykupujete lékárny a s bolavým zubem létáte do Čech. Platíte si připojištění v Čechách nebo zde? A nebo jste nad tím ještě ani nepřemýšleli? Přečtěte si, jak to tady (ne)funguje.


Medical card

Nárok na zdravotní péči v Irsku je založen na pobytu a finančním zajištění daného uživatele. Systém zdravotní péče obecně rozděluje uživatele na ty, co mají nebo nemají tzv. "Medical card". Tato "zdravotní karta" (pozor, nepleťe si s kartičkou od zdravotní pojišťovny) umožňuje získat různé druhy zdravotní péče zdarma. K získání této karty ovšem musíte splnit určité podmínky (např. podle výše příjmu). Od 1. ledna 2005 je za vydávání zdravotních karet (medical cards) odpovědná „Health Service Executive“ (http://www.hse.ie). Předpokládám, že nárok na tuto kartu my pracující Češi nemáme, snad šanci mají ti, kterým zde pracuje pouze manžel(ka) a oni sdílejí stejnou domácnost ale nepracují. Určitě to stojí za přeptání.

PRSI = zdravotní pojištění placené z výplaty

Jak je všeobecně známo, příspěvek na zdravotní pojištění ve výši 2 % je placen v rámci příspěvků do sociálního systému (PRSI). K tomu navíc přispívá i váš zaměstnavatel (příkladem: za 3 měsíce jsem zaplatila přes 100 euro na sociálním a zdravotním pojištění (PRSI), ale celkem téměř 500 euro i s tím, co za mě zaplatil můj zaměstnavatel). Přesto si lékaře musíme všichni platit. V Irsku existuje systém veřejných a privátních nemocnic. Rozdíl je hlavně v poplatcích za jejich služby.

Irské nebo české zdravotní připojištění?

Pro účely zdravotního pojištění v Irsku se doporučuje privátní zdravotní připojištění – největšími poskytovateli privátního pojištění jsou Voluntary Health Insurance Board tj. VHI (http://www.vhi.ie) nebo BUPA (http://www.bupaireland.ie). Toto pojištění kryje v některých případech náklady na zdravotní péči, které by jinak byly hrazeny pacientem. Více informací získáte u VHI nebo BUPA. Někteří zaměstnavatelé mají pro své zaměstnance k dispozici speciální firemní schéma dalšího zdravotního pojištění (podle typu práce), každý zaměstnanec by měl tuto možnost se zaměstnavatelem projednat ještě před započetím pracovního poměru. Více informací naleznete na stránkách Department of Health and Children: http://www.doh.ie.

Stejně tak se můžete nechat připojistit v ČR a to formou cestovního připojištění, které nabízí asi každá zdravotní pojišťovna. Zdravotní pojišťovny se v tomto ohledu přizpůsobily trhu a nabízejí i dlouhodobé připojištění. Všeobecná pojišťovna, Kooperativa i jiné nabízejí zdravotní připojištění v rámci celé Evropy, např. na jeden rok zhruba za 4–6 tisíc Kč.Toto pojištění se vztahuje na nutnou lékařskou péči, jako např. úraz, zuby či jakékoliv jiné akutní onemocnění. Všechny úhrady platíte na místě lékaři, náklady jsou vám zpětně proplaceny po návratu zpět do ČR po předložení zaplacených účtů.

Dobrá rada nad zlato

Co se týká zdravotní péče, otázek je hodně, odpovědí málo. Takže aspoň základní věci: Najděte si ve svém okolí lékaře (GP), u kterého se zdarma zaregistrujete. Výhoda je ta, že když na vás nedejbože přijde chřipka či horečka, nebudete muset do nejbližší nemocnice na První pomoc. Ne že by to bylo o moc dražší – návštěva lékaře vyjde na € 35 až 70, na ambulantní péči v nemocnici zaplatíte zhruba € 55 a dostanete určitě skvělé vyšetření se vším všudy. Problém je s čekáním, první jsou vždy na řadě vážné úrazy, takže čekat můžete i 10 a více hodin (bohužel, vlastní zkušenost). Zeptejte se svého zaměstnavatele, zda má firemního doktora, ke kterému můžete chodit, zeptejte se irských známých, který doktor je dobrý, kam chodí, kolik platí. Rozdíl v ceně i kvalitě lékařské péče může být dost podstatný.

Rodina

Pokud zde plánujete zůstávat déle a třeba i založit rodinu, podívejte se na stránky VHI, nechte si zdarma zaslat jejich brožuru. Novinky: First plan (necelých € 40) nebo First plan Plus (necelých € 50) měsíčně, přispívají pak dvaceti eury na každou návštěvu u GP, u zubaře, u očního lékaře, soukromý pokoj v nemocnici a další výhody. Family plan Plus, kde platíte necelých 50 euro měsíčně, je výhodný pokud plánujete rodinu. Ale minimálně rok dopředu, abyste dostali veškeré přídavky. Porod i lékař v těhotenství je zdarma, pokud máte ale připojištění, nemusíte tak dlouho čekat, dostanete soukromý pokoj v nemocnici, můžete rodit doma, různé slevy apod. BUPA mi tolik info neposkytla, ale je to podobné, jsou to vlastně dva největší konkurenti.

Swift care clinic

Při náhlém onemocnění či úrazu - pokud nemate vlastního GP a v nemocnici se vám čekat nechce - existuje ještě jedna možnost. Kliniky Swift Care - otevřeno mají od 8 ráno do 10 večer 365 dnů v roce a tvrdí, že ošetří během jedné hodiny. Zaplatíte 85 euro za „vstup“, dále podle vaší potřeby, např. šití 25 až 50 euro, dlaha 50 euro, rentgen 65 euro apod.

Tax back

Vaše výdaje za lékaře, léky na předpis a zubaře si můžete na konci roku nechat alespoň částečně vrátit formou snížení daně. Zeptejte se u lékaře na formulář Med 1 či u zubaře na Med 2. Ale o vracení daní až někdy příště.

Podělte se o své zážitky!

Pokud máte někdo zkušenost s dobrou/špatnou lékařskou péčí, zubařem či oční prohlídkou, pobíráním přídavků na děti či jiné, dejte nám prosím vědět do diskuse či do komentáře pod článek. Vaše názory a zkušenosti mohou pomoci ostatním.

Zdroj: www.doh.ie, Bupa, VHI, www.hse.ie a další

Jana Strýčková

počet komentářů: 8 | přidat komentář


Uživatelský účet

   Registrace

Zapomněli jste heslo?

Soukromá inzerce

poptávka různé
Akordeonistka hledá kapelu z Prahy ci blizkého okoli hrajici...

poptávka různé
Ahoj, chtěla jsem se zeptat, zda-li jste někdo v Irsku se...

nabídka bydlení
Ahoj,hledám pronájem pokoje někde kolem Waterfordu.děkuji Ji...

Diskusní fórum

22.01. - Springfiedcrewmas sive.net
Hezky Den Preji.

Mam pro vas nove informace ohledne dalsich ...

28.12. - Chceme se přestěhovat...
dobry den potřebovala bych poradit - Muj maže bydli v Irsku a pracuje pul ...

19.12. - Seznamka / Zoznamka
Originál vložil(a): Sandra Honsová

Zdravím všechny poziti...

01.11. - Zdravotní pojištění
Dobry den poradi mi nekdo s invalidnim duchodem z irska?Pracovala jsem tam 9 ...

20.09. - Springfiedcrewmas sive.net
Zdravicko. 29. zari se kona Hip Hopova party ve Voodoo Lounge Dublin.
...

19.09. - Springfiedcrewmas sive.net

Zdravim vsechny priznivce elektronicke muziky zijici v Dublinu a Ir...


Copyright © Martin Loužecký, 2009—  |  O stránkách Irsko Aktuálně