Zima 2010

11. 01. 2010 | Jana Strýčková | 10789 přečtení | počet komentářů: 0

Jménem naší redakce vám všem chci popřát jen to nejlepší v roce 2010, hodně štěstí, zdraví a úspěchů, a ať už budete trávit tento rok v Čechách, v Irsku nebo úplně jinde, ať je pro vás příjemný a úspěšný! Přivítání do 2010 bylo v Irsku hodně vyjímečné – o Silvestrovské noci začalo sněžit a zima, sníh a teploty kolem nuly či pod ní přetrvávají.

Dublin se rozesvítil už 17. listopadu, kdy Češi slavili 20 let od Sametové revoluce. 

Sníh a zima však překvapili Irsko až na konci roku. Celý první týden v 2010 nebyl viděn déšť, zato teploty klesly v noci na některých místech až na 14 stupňů pod nulou a přes den se drží kolem nuly. Školní prázdniny se dětem prodloužily, plánovaný návrat do školních lavic se ve čtvrtek 7. ledna nekonal. Osmdesát procent škol zavřelo na zbylé dva dny v týdnu a v pátek vyhlásil ministr školství prodloužení prázdnin až do středy 13. ledna.Také některé vysoké školy odložily zkoušky a jsou zavřené. Dublinské letiště je momentálně otevřené (Neděle 10. ledna) ale pokud cestujete, zkontrolujte si váš odlet s leteckou společností ještě před vaším odjezdem na letiště. Novinky z letiště naleznete na www.dublinairport.com.

Dublin Bus ve středu odpoledne 7. ledna ukončil provoz až do čtvrtečního rána a doprava ve městě byla opravdu neuvěřitelná. Nyní je dublinská autobusová služba opět v plném provozu. Ne až tak bus Eireann – některé linky, hlavně na východu země, byly zrušeny a jiné operují se spožděním. Pokud cestujete mezi Wicklow a Dublinem, Dublinem a Waterfordem, Clonmelem a Limerickem, ujistěte se, že váš spoj nebyl zrušen. Všechny informace najdete na www.buseireann.ie.

Met Eireann předpovídá další 2 až 5 cm sněhu během příštích pár dní a to hlavně na východu země od Louth po Wexford. Podmínky na cestách jsou nebezpečné, nejvíce postižené jsou oblasti Dublin, Meath, Wicklow, Wexford, Offaly, Kildare a Laois. „Arktické podmínky“ jsou údajně nejhorší za posledních 40 let. Vláda je silně kritizována za způsob, jakým „řeší“ odklid sněhu a ledu na cestách. Ministr dopravy Noel Dempsey se teprve dnes vrátil ze své dovolené na Maltě. Irsko nemá dostatek soli na posyp silnic a pokud bude sněžit nadále, hrozí uzavřaní některých cest.

Lidé v oblasti Corku se ještě nevzpamatovali z katastrofické povodně v listopadu, kdy spousta lidí přišla o své domovy. Teď po problémech s velkou vodou nastaly problémy se sněhem a zimou. Vláda doporučuje lidem udržovat teplotu ve všech pokojích, jinak hrozí prasknutí odpadového a vodního potrubí. Vláda také slíbila lidem, že pokud jsou v těžkých finančních podmínkách, pomůže jim s platbou účtů za topení.

Takže pokud musíte ven, tak na cestách i chodnících opatrně. Topte a udržujte se v teple. Zkontrolujte své sousedy, zvláště pokud jsou to starší lidé, zda jsou v pořádku a nepotřebují pomoc s nákupem jídla či léků. Take care in 2010!

Jana Strýčková

počet komentářů: 0 | přidat komentář


Uživatelský účet

   Registrace

Zapomněli jste heslo?

Soukromá inzerce

poptávka různé
Akordeonistka hledá kapelu z Prahy ci blizkého okoli hrajici...

poptávka různé
Ahoj, chtěla jsem se zeptat, zda-li jste někdo v Irsku se...

nabídka bydlení
Ahoj,hledám pronájem pokoje někde kolem Waterfordu.děkuji Ji...

Diskusní fórum

22.01. - Springfiedcrewmas sive.net
Hezky Den Preji.

Mam pro vas nove informace ohledne dalsich ...

28.12. - Chceme se přestěhovat...
dobry den potřebovala bych poradit - Muj maže bydli v Irsku a pracuje pul ...

19.12. - Seznamka / Zoznamka
Originál vložil(a): Sandra Honsová

Zdravím všechny poziti...

01.11. - Zdravotní pojištění
Dobry den poradi mi nekdo s invalidnim duchodem z irska?Pracovala jsem tam 9 ...

20.09. - Springfiedcrewmas sive.net
Zdravicko. 29. zari se kona Hip Hopova party ve Voodoo Lounge Dublin.
...

19.09. - Springfiedcrewmas sive.net

Zdravim vsechny priznivce elektronicke muziky zijici v Dublinu a Ir...


Copyright © Martin Loužecký, 2009—  |  O stránkách Irsko Aktuálně