Hlavní strana » Aktuálně z Irska » Zprávy z Velvyslanectví ČR v Dublinu

Zprávy z Velvyslanectví ČR v Dublinu

24. 02. 2010 | Jana Strýčková | 7494 přečtení | počet komentářů: 0

Velvyslanectví ČR v Dublinu nás kontaktovalo s několika novinkami, o které bychom se s vámi rádi podělili. V březnu se bude v Dublinu konat výstava současného českého umění. V květnu nás čekají volby do poslanecké sněmovny parlamentu České republiky a práva volit můžeme využít i tady v Irsku. Jste už zapsaní ve zvláštním seznamu voličů? Poslední aktualitou je možnost podání žádosti o peněžní dary na krajanské kulturní projekty v Irsku v roce 2011.

Pode Bal – Výstava současného českého umění v Dublinu 10.–18. března 2010

Skupina známá originální interpretací a dramatizací sociálních a politických aspektů výstavou reflektuje život a dílo Oscara Wilda v roce 110. výročí jeho úmrtí.

Kde: Irish American University, Dům Oscara Wilda, Merrion Square 1, Dublin 2
Kdy: 10.–18. března 2010
Otevírací doba: pondělí až pátek (kromě 17.3.) 10:00–12:30 a 13:30–16:00
Vstup: zdarma

O tvůrcích výstavy

Umělecká skupina Pode Bal byla jednou z prvních, které politizovaly po roce 2000 českou výtvarnou scénu, která byla po revoluci 1989 poměrně apolitická, protože umění se po éře vymezování se vůči establishmentu mohlo vrátit k čistě estetickým a konceptuálním tématům. Základ skupiny tvoří trojice Michal Šiml, Antonín Kopp a Petr Motyčka. Pode Bal reagoval extrémně kritickými a ironickými výstupy na aktuální dění u nás a vzbudil mnoho diskusí nad stavem české společnosti a politiky. Důležitým prvkem tvorby je humor, ale ne ten, který obrušuje hrany konfliktů, nýbrž dotváří možnost sebereflexe. V prestižní encyklopedii East Art Map byl Pode Bal zařazen mezi nejdůležitější výtvarné umělce, působící po 2. světové válce v regionu střední a východní Evropy.

Z celé řady realizací patří k nejznámějším výstava Malík urvi ve Špálově galerii v Praze, v níž skupina prezentovala plakáty s portréty politiků, kteří v minulosti spolupracovali se Státní bezpečností. Reakcí na tabuizovanou problematiku odsunu sudetských Němců bylo umístění transparentu Zimmer Frei na Pražském hradě v rámci výstavy Politik-um v roce 2002, které bylo následně násilně odstraněno. Stejnou kritiku věnuje skupina i dějinám umění: například v projektu Cover Art si parodicky podává legendy umění jako Yvese Kleina či Josepha Beuyse.
Webová prezentace umělecké skupiny Pode Bal je dostupná na adrese www.podebal.cz.

Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR – květen 2010

Prezident ČR Václav Klaus dne 5. února 2010 rozhodl o termínu konání voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Volby se budou konat v pátek 28. 5. 2010 a v sobotu 29. 5. 2010. Vylosovaným volebním krajem pro hlasování v zahraničí (na velvyslanectvích a generálních konzulátech ČR) je Jihočeský kraj.

Občané ČR, pobývající ve dnech 28. a 29. 5. 2010 v Irsku, budou moci volit v těchto volbách osobně na velvyslanectví ČR v Dublinu.

Vice na: www.mzv.cz/dublin

Informace o době a místě konání voleb ve zvláštním volebním okrsku

Volby do Poslanecké sněmovny se na území Irska (Éire) budou konat na Velvyslanectví České republiky, 57 Northumberland Road, Ballsbridge, Dublin 4 v pátek 28. 5. 2010 od 12:00 do 22:00 a v sobotu 29. 5. 2010 od 8:00 h 12:00.

Informace o podmínkách výkonu volebního práva

Volit budou moci státní občané ČR starší 18 let (tj. narození před 29. 5. 1992) zapsaní ve zvláštním seznamu voličů, vedeném velvyslanectvím ČR v Dublinu, anebo na voličský průkaz.

Ve dnech voleb musejí voliči ve volební místnosti prokázat svou totožnost a státní občanství platným dokladem ČR (pas, občanský průkaz, cestovní průkaz). Hlasovací lístky obdrží voliči ve volební místnosti.

Zápis do zvláštního seznamu voličů (na velvyslanectví ČR v Dublinu)

Voliči s bydlištěm na území Irska mohou o zápis do zvláštního seznamu voličů požádat písemným podáním, doloženým originálem (popř. ověřenou kopií) dokladů potvrzujících totožnost, státní občanství ČR a bydliště na území Irska. Písemná žádost musí být doručena nebo předána velvyslanectví ČR v Dublinu nejpozději 18. 4. 2010.

Poznámka: Zvláštní seznam voličů je stálé povahy. V minulosti provedený zápis do zvláštního seznamu voličů na velvyslanectví ČR v Dublinu je platný i pro volby v r. 2010. Zapsaní voliči, kteří mají v nadcházejících volbách zájem hlasovat jinde než na velvyslanectví ČR v Dublinu, musejí požádat konzulární oddělení velvyslanectví ČR v Dublinu o vyškrtnutí ze zvláštního seznamu, anebo o vydání voličského průkazu.

Voličský průkaz (vystavují obecní úřady v místě stálého bydliště v ČR)

Voliči, kteří nebudou moci volit ve svém volebním okrsku v ČR, mohou počínaje 8. 2. 2010 žádat o voličský průkaz u obecního úřadu v místě stálého bydliště v ČR písemným podáním doručeným nejpozději 21. 5. 2010 (podpis voliče na žádosti musí být ověřen; toto ověření provede velvyslanectví ČR v Dublinu bezplatně), anebo osobně do 26. 5. 2010 do 16.00 h.

Obecní úřad nejdříve 13. 5. 2010 předá voličský průkaz osobně voliči nebo osobě, která se prokáže plnou mocí s ověřeným podpisem voliče žádajícího o vydání voličského průkazu, anebo jej voliči zašle.

Krajanské kulturní projekty

Ačkoli se jedná o vzdálenější budoucnost, je už nastavený režim pro podávání žádostí právnických osob o peněžní dary na krajanské kulturní projekty v Irsku v roce 2011.

Informace najdete na stránkách Velvyslanectví ČR v Dublinu: www.mzv.cz/dublin

Zdroj: Velvyslanectví ČR v Dublinu: www.mzv.cz/Dublin

Jana Strýčková

počet komentářů: 0 | přidat komentář


Uživatelský účet

   Registrace

Zapomněli jste heslo?

Soukromá inzerce

poptávka různé
Akordeonistka hledá kapelu z Prahy ci blizkého okoli hrajici...

poptávka různé
Ahoj, chtěla jsem se zeptat, zda-li jste někdo v Irsku se...

nabídka bydlení
Ahoj,hledám pronájem pokoje někde kolem Waterfordu.děkuji Ji...

Diskusní fórum

22.01. - Springfiedcrewmas sive.net
Hezky Den Preji.

Mam pro vas nove informace ohledne dalsich ...

28.12. - Chceme se přestěhovat...
dobry den potřebovala bych poradit - Muj maže bydli v Irsku a pracuje pul ...

19.12. - Seznamka / Zoznamka
Originál vložil(a): Sandra Honsová

Zdravím všechny poziti...

01.11. - Zdravotní pojištění
Dobry den poradi mi nekdo s invalidnim duchodem z irska?Pracovala jsem tam 9 ...

20.09. - Springfiedcrewmas sive.net
Zdravicko. 29. zari se kona Hip Hopova party ve Voodoo Lounge Dublin.
...

19.09. - Springfiedcrewmas sive.net

Zdravim vsechny priznivce elektronicke muziky zijici v Dublinu a Ir...


Copyright © Martin Loužecký, 2009—  |  O stránkách Irsko Aktuálně